Еве која намирница го храни ракот, а ние секојдневно ја консумираме

Многубројни истражувања покажале дека обработениот шеќер кој се наоѓа во газираните сокови и разни благи ги потхрануваат ќелиите на ракот и од нив стануваат поотпорни. Наместо нив изберете овошје или мед кои содржат здрави шеќери. Исто така препорачливо е да се избегнува и брзата храна како и сојата, бидејќи ја нарушува ph вредноста, а сево […]

Read More
Како да се решите од мачнината? Што се случува со вашето тело кога ќе се прејадете!?

Колку често ви се случило да ве излажат гладни очи, па се прејадувате и не знаете како да се решите од мачнината и надуеноста. Како да ги избегнете стомачните тегоби? Лажичка сода бикарбона или јаболков оцет се сигурни „лекови“ против мачнина. Разматете ги во чаша вода и испијте ги после прејадување. Последиците од прејадување можете […]

Read More
Дали ја правите ОВАА ГРЕШКА кога јадете јагоди?

Поради ова јагодите веќе не се здрави! Сите знаеме дека овошјето е здраво, но понекогаш дури и најздравата намирница успеваме да ја уништиме и претвориме во не баш здрав оброк. Имено, колку пати сте јаделе јагоди во комбинација со шеќер? Многу пати. Со тоа додавате и непотребни калории, поради што јагдоите престануваат да бидат една […]

Read More
Ова се природни „чистачи“ на масен џиге

Масниот црн дроб не е мал проблем. Се јавува во различна возраст, а некои природни лекови би можеле да бидат од голема помош. Црниот дроб е најважен метаболички орган. Тој е чувар на витамините и ги филтрира токсините од организмот. Ако во клетките на џигерот се наталожат масти тогаш имаме проблем со масен џигер и […]

Read More
Што една лименка енергетски пијалак му прави на вашето тело?

Сигурно ви се случило барем еднаш да сте биле толку преморени што сте посегнале по некој енергетски пијалак. Еве што точно се случува во телото откако ќе испиете само една лименка. Првите 10 минути – кофеинот ја поттикнува циркулацијата и го зголемува притисокот и отчукувањата на срцето. После 15 минути – концентрацијата се зголемува. После половина час – […]

Read More