Home Вести, ТОП ВЕСТИ Ова се природни „чистачи“ на масен џиге
ВестиТОП ВЕСТИ

Ова се природни „чистачи“ на масен џиге

Масниот црн дроб не е мал проблем. Се јавува во различна возраст, а некои природни лекови би можеле да бидат од голема помош.

Црниот дроб е најважен метаболички орган. Тој е чувар на витамините и ги филтрира токсините од организмот. Ако во клетките на џигерот се наталожат масти тогаш имаме проблем со масен џигер и треба да го исчистиме.

Чаевите кои ни се на располагање, а ефикасно ја отстрануваат маснотијата се ѓумбир, зелен чај, нане и жалфија.

За намирниците кои се делотворни не заостанува ниту маслиновото масло чија примена се препорачува наутро на празен стомак.

Исто така, сувото грозје се покажало како исклучително делотворно во чистењето масен џигер. Консумирајте го измиено во зовриена вода.

Комбинираниот сок од цвекло и морков исто така има позитивен ефект во лечење на џигерот, а сурутката останува неприкосновена намирница кај ова заболување.

Author

contact_y486kw18